Obligātais centralizētais eksāmens ķīmijā ilgtermiņā mazinās darbinieku trūkumu nozarē

29.05.2018

Nozare

Lai ilgtermiņā mazinātu darbinieku trūkumu ķīmijas un farmācijas nozarē, ir jāsekmē jauniešu interese par studijām dabaszinātnēs. To var veicināt ar skolēnu iesaistīšanu ārpusskolas aktivitātēs, savukārt obligātais centralizētais eksāmens ķīmijā motivētu to apgūt padziļinātāk, tā “Jauno ķīmiķu kluba” gada noslēguma pasākumā Rīgas Teikas vidusskolā norādīja Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācijas (LAĶĪFA) izpilddirektore Raina Dūrēja – Dombrovska.  

“LAĶĪFA biedri ir gandrīz vienisprātis, ka centralizētais eksāmens ķīmijā vai fizikā jānosaka kā obligāts, jāveicina darbs ar karjeras konsultantiem, jāiesaista jaunieši tādos pulciņos kā Jauno ķīmiķu klubs un citi, bet paralēli jāpaaugstina skolotāju kvalifikācija pamatskolā,” informēja R. Dūrēja – Dombrovska.

Viņa arī informēja, ka šajā pavasarī LAĶĪFA un pētījumu kompānijas SKDS veiktais sabiedriskās domas aptaujas pētījums atklāj, ka liela daļa respondentu jeb 73% aptaujāto apgalvo, ka Latvijā netiek pievērsta pietiekami liela uzmanība izglītībai dabaszinātņu jomā.

Aptaujas rezultāti arī liecina, ka teju piektā daļa jeb 22% Latvijas iedzīvotāju ir pārliecināti, ka jauniešu interesi par ķīmiju, fiziku vai bioloģiju varētu sekmēt tas, ja daudz vairāk nekā pašlaik tiktu stāstīts par tām profesijām, kur var strādāt pēc tam, kad iegūta augstākā izglītība kādā no dabaszinātnēm. Savukārt LAĶĪFA izpilddirektore minēja, ka viens no motivējošie faktoriem var būt iespēja saņemt konkurētspējīgu atalgojumu.

“Pašlaik ķīmijas un farmācijas industrija ir otrajā vietā pēc vidējā atalgojuma līmeņa starp visām Latvijas tautsaimniecības nozarēm, un tajā strādājošo vidējā alga pārsniedz 1000 eiro. Salīdzinoši – vidējā darba alga valstī pērn bija 926 eiro mēnesī. Tas nozīmē, ka vietējiem ķīmijas un farmācijas uzņēmumiem ir ko piedāvāt jaunajiem un talantīgajiem speciālistiem,“ zināja teikt LAĶĪFA izpilddirektore Raina Dūrēja- Dombrovska.

Par pētījumu

Sabiedriskās domas aptaujas ietvaros 2018.gada martā, ko veica pētījumu kompānija SKDS, piedalījās 1005 respondenti vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Par Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociāciju

Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācija (LAĶĪFA) apvieno vairāk nekā 60 nozares uzņēmumus, tai skaitā lielākos farmācijas un ķīmijas produktu ražotājus. LAĶĪFA ir bezpeļņas organizācija, kas pārstāv uzņēmēju intereses valdībā, Saeimā un izpildinstitūcijās. Asociācijas mērķis ir nodrošināt kvalitatīvu nākotnes darbaspēku ķīmijas un farmācijas nozarē, izcelt ķīmijas un farmācijas nozari sabiedrības un politiskajā dienaskārtībā kā nozīmīgu tautsaimniecības daļu, kā arī stiprināt asociācijas biedru konkurētspēju vietējā un ārvalstu tirgos.

Ķīmijas nozare ar apgrozījumu virs 548 milj. eiro ir ceturtā lielākā industrija Latvijā, kura nodarbina vairāk nekā 7 500 darbinieku.

Par “Jauno ķīmiķu klubu”

“Jauno ķīmiķu klubs’’ ir vairākās Rīgas skolās īstenota kustība, kas ir nozīmīgs atbalsta punkts, lai veicinātu ķīmijas un farmācijas nozaru attīstību un radītu par tām interesi bērnu un jauniešu vidū. Šāds ārpus mācību stundu pasākums jauniešiem nodrošina izdevību iepazīt ķīmiju daudzveidīgāk un padziļinātāk, nekā tas iespējams mācību programmas ietvaros. Šogad, otrajā JĶK darbības gadā, tajā iesaistījušies sešu Rīgas skolu 7.-10. klašu skolēni.