4.06 Meža recepte ( Kornels, vides spēle) NP

Ja jūs pats gribētu izveidot savu mežu, kāds tas izskatītos? Šī nodarbība palīdzēs bērniem rosināt domas par ilgtspēju un skaistumu, lietojot iztēli.

Nepieciešams: 1

  1. Papīrs zīmēšanai,
  2. kartītes,
  3. zīmuļi,
  4. palikņi.

Darba gaita: 2

  1. Nodod katra bērna rīcībā pāris kvadrātmetru zemes. Šajā pirmatnējā zemes laukumiņā viņš drīkstēs izveidot savu sapņu mežu.  Tajā būs tik daudz koku, dzīvnieku, kalnu un upju, cik katrs vēlēsies. Ļauj bērnu iztēlei brīvi atraisīties. Lai rosinātu patiesi radošu darbu,  bērniem var dot kādu ievirzi. 
  2. Izstāsti dalībniekiem: “Tā kā mežam sevi jāuztur gadu pēc gada, ir nepieciešamas tādas obligātas sastāvdaļas kā augsne, ūdens, saules gaisma, koki, sēnes, baktērijas, zemsedze un dzīvnieki.
  3. Rosini, lai bērni radītu ne tikai ilgtspējīgu, bet arī brīnišķīgu mežu. Varbūt savā zīmējumā tie vēlas attēlot arī krāšņus putnus, milzīgus, senus kokus, cilvēkus, kas mīl mežu, ūdenskritumu, viesuļvētru vai varavīksni – visu, ko vēlas.
  4. Rosina, lai bērni uz kartītēm uzraksta viņu iedomātā meža sastāvdaļas un pēc tam tās uzzīmē un tās grupē kopā. Šī spēle ir lielisks turpinājums citām šīs grāmatas spēlēm par kokiem. 
  5. Noslēgumā pārrunā, vai viņu izveidotie meži dzīvos ilgi. Un vai, piemēram, viņi nav aizmirsuši kādu barības ķēdes posmu: augēdājus, augus un destruktorus (noārdītājus), kā skudras, sēnes un baktērijas. Neļauj bērniem aizmirst tādus svarīgus faktorus kā augsne un klimats.

Metodiskās norādes: 3

Adaptēts pēc J. B. Cornell. Sharing Nature: Nature Awareness Activities for All Ages. Nevada City, Crystal Clarity Publishers. 2015. Sagatavoja Jāzeps Logins

Pievienojusi: Elīza Kabakova (elizakabakova@inbox.lv)