3.03. Aklā kāpura pastaiga (Kornels, vides spēle) NP

Aizsieto acu aktivitātes rosina uztveri, saasinot citas maņas. Šo spēli var izmantot, lai ar grupu uzmanīgi ceļotu noslēpumainā vidē – saules piepildītā mežā, dzīvā ar putnu dziesmām, vai arī izmantot ceļā uz brīnišķīgu dabas ainavas skatulaukumu.

Nepieciešams: 1

Acu apsēji.

Darba gaita: 2

  1. Dalībniekus sadala grupās pa 2 vai 4 dalībnieki. Garāks posms var būt grūti vadāms.
  2. Dalībnieki sastājas viens aiz otra kā kāpura posmi. Viens pieaugušais vai vecāks pusaudzis ir kāpura vadītājs. Tas katram grupas dalībniekam uzsien acu apsēju, un katrs dalībnieks uzliek rokas iepriekšējam uz pleciem. Vadītājs, kurš pārgājienā iet pirmais, mudina kāpura posmus būt uzmanīgiem un vērīgiem, un izmantot ausis un rokas. Jāklausās, jāsaož, jāsajūt apkārtne tik pilnīgi, cik vien tas iespējams.
  3. Iet pārgājienā. Apstājas laiku pa laikam, lai dalībnieki varētu sadzirdēt neierastu koku, sajust akmeni vai savādu kāda krūma smaržu. Ceļojumam jābūt piepildītam ar iespaidiem, tāpēc ceļojumu plāno neierastās vietās ar pēc iespējas dažādākiem objektiem. Vadītājs rūpējas par drošību – izvairās no no kritušiem kokiem, zemiem koku zariem utt.
  4. Kad ir sasniegts galamērķis, dalībniekiem noņem apsējus un ļauj apbrīnot skaisto ainavu.  
  5. Pirms dodas atpakaļ, dalībniekiem var lūgt uzzīmēt pa ceļam gūto sajūtu  karti. Tā var saturēt vairāku veidu sensorās sajūtas – smaržas, skaņas, iešanu garām mitrai pļavai vai laukam ar milzīgiem laukakmeņiem.  Zīmējums palīdz atsaukt atmiņā ceļā piedzīvoto. Tad es ļauju iet mājās, izmantojot pierakstītās norādes.

Metodiskās norādes: 3

Sensorā uztvere, brīnums.

  • Diena, it visur.
  • 2-4 cilvēki.
  • 10 un vairāk gadi.

Adaptēts pēc J. B. Cornell. Sharing Nature: Nature Awareness Activities for All Ages. Nevada City, Crystal Clarity Publishers. 2015. Sagatavoja Jāzeps Logins

Pievienojusi: Elīza Kabakova (elizakabakova@inbox.lv)