3.02. Vēro dabu kā Džons Mūrs (Kornels, vides spēle) NP

Es sēžu stundām ilgi, vērodams putnus vai gliemežus, vai lūkodamies ziedā. Kad es vēroju kādu jaunu augu, es apsēžos viņam blakus minūti vai dienu, lai padarītu to par paziņu un cenšos sadzirdēt, ko tas man stāsta.

John Muir: My Life with Nature

Nepieciešams: 1

  1. Papīrs.
  2. Rakstāmrīks.

Darba gaita: 2

 

  1. Izvēlies dzīvnieku, kuru viegli novērot, piem., putnu, vardi vai kukaini. Lai dzīvnieku labāk saskatītu, vari izmantot binokulāro lupu vai palielināmo stiklu. Ja novērošanai nav piemērota dzīvnieka, izvēlies koku, puķi, akmeni vai upi.
  2. Kad pēti paša izvēlēto dzīvnieku (augu vai ko citu), mēģini saskatīt pazīmes, ko neesi ievērojis līdz šim, – tā acu krāsu, kā tas kustas, ādas tekstūru vai rakstu, lapu vai spalvu tekstūru vai rakstu.
  3. Uzraksti septiņus novērojumus, ko tu no jauna atklāji par dzīvnieku vai augu:

1)

2)

3)

4)

5)

6)

7)

 

4. Izraksti vārdu, kas raksturo, kā dzīvnieks pārvietojas (vai aug, ja tas ir augs).

5. Uzraksti vārdu vai frāzi, kas atklāj jūsu dzīvnieka vai auga unikālo dabu.

6.  Ja tev būtu jānosauc tavs novērotais dzīvnieks vai augs vārdā, kāds tas varētu būt un kāpēc?

7. Uzraksti mazu dzejoli vai stāstu par dzīvnieku vai augu. Pastāsti, ko tu apbrīno tajā.

 

 

 

Metodiskās norādes: 3

Radošā rakstīšana, vērošana, empātija.

  • Diena, it visur.
  • 1 cilvēkam vai vairākiem.
  • 10 gadi un vecāki.

Vairumā gadījumos cilvēki skatās, bet neredz. Šī aktivitāte palīdzēs jums atklāt un atcerēties dzīvnieku fizisko raksturojumu un īpašās pazīmes.  

Pirms uzsākat pierakstus, izlasiet Džona Mūra vēstījumu par kadiķi. Mūrs saskatīja visus kā dzīvas būtnes ar tiem piemītošo iekšējo skaistumu.

 

Džons Mūrs. Rietumu kadiķis

Sieras kadiķis ir viens no visizturīgākajiem kalnu iemītniekiem. Augot visbiežāk uz kalnu korēm un starp akmeņiem, šis drosmīgais kalnu iemītnieks saulē un sniegā aug vairāk nekā 20 gadsimtus. Būdami blīvi saauguši un izturīgi, tie viegli pārdzīvo kalnu vētras. Kadiķis ir patiesi lielisks paziņa, kurš šķiet ir bijis tāds vienmēr, kamēr vien atrodas uz granīta klints. Pavisam droši, kadiķis ir visvecākais starp citu sugu kalnos augošajiem kokiem. Kadiķi nekad neiet bojā dabiskā ceļā. Ja tas būtu aizsargāts no negadījumiem, iespējams, tas būtu nemirstīgs. Es vēlētos dzīvot kā šis kadiķis, saulē un sniegā, un būt ar to tūkstoš gadu. Cik daudz es varētu redzēt un cik apbrīnojami tas būtu.

 

Adaptēts pēc J. B. Cornell. Sharing Nature: Nature Awareness Activities for All Ages. Nevada City, Crystal Clarity Publishers. 2015. Sagatavoja Jāzeps Logins

Pievienoja: Elīza Kabakova (elizakabakova@inbox.lv)