2.13. Zemes logi (Kornels, vides spēle) NP

Mežs liekas svaigs un interesants, kad uz to paraugās no pavisam cita skatupunkta. Šajā spēle dalībnieki mierīgi guļ zemē – uz meža grīdas, vērojot un klausoties, kā šūpojas koki, laidelējas putni un plivinās vējš. Pa šķirbām lapotnes griestos klusi mākoņi slepus ieskatās koku veidotajā istabā. Dzīvnieki var pienākt gluži tuvu, jo bērni ir klusi un paslēpušies.

Nepieciešams: 1

Nekas nav nepieciešams.

Darba gaita: 2

  1. Liec visiem apgulties un, lūkojoties debesis, iedomāties sevi kā zemes daļu.
  2. Apsedz katra bērna ķermeni ar lapām, zariem un priežu skujām. Atstāj atklātu tikai seju.
  3. Lieto pietiekoši daudz lapu un zaru, lai bērniem rodas sajūta it kā viņi atrastos zemes iekšienē. Tad saliec lapas (labāk priežu skujas) uz bērna sejas. Lai bērni aizver acis.
  4. Saki bērniem, ka jūs dosiet signālu, kad būs laiks pamosties. Tas palīdzēs viņiem palikt zem lapām ilgāk, nekļūstot nemierīgiem. Jums jādod signāls, pirms bērni kļūst nemierīgi. Sev par pārsteigumu es atklāju, ka parasti 20 minūtes nav par ilgu laiks.

 

 

Metodiskās norādes: 3

Skaistā izjušana, redzes uztvere.

Diena, mežs.

1 un vairāk cilvēki.

7 un vairāk gadi

Ja grupa ir liela, jāstrādā ātri. Lai bērni palīdz apbērt viens otru. Darbojies vienā virzienā – dodies projām no tiem, kuri apklāti pirmie. Tad, kad pirmie apsegtie piecēlušies, vari tos aizvadīt projām no tiem, kas vēl izbauda meža mieru. Dažus atsevišķus bērnus vai pārus, kam patīk sarunāties un traucēt pārējos, var apsegt lielākā attālumā no citiem.

Bērni labāk būs ar mieru apsegties ar augiem un lapām, ja viņi pirms spēles būs rakņājušies vai rāpojuši pa mežu. Neaizmirsti pateikt arī par kukaiņiem, kas varētu rāpot viņiem pāri. Tu vari aicināt bērnus vispirms padarboties ar dažiem kukaiņiem, ļaujot tiem rāpot pa ķermeni. Bieži tas izraisa lielu jautrību, bērni zaudē agrāk iegūtos aizspriedumus pret kukaiņiem un sāk novērtēt šo mazo radījumu burvīgumu.

Iedrošini bērnus, lai viņi guļ zem lapām mierīgi un ļauj sev rāpot pāri. Saki, lai viņi mēģina sajust ko kukainis dara, lai pēc tam varētu pastāstīt citiem.

 

Adaptēts pēc J. B. Cornell. Sharing Nature: Nature Awareness Activities for All Ages. Nevada City, Crystal Clarity Publishers. 2015. Sagatavoja Jāzeps Logins